Praktyki Prawnicze

Podział majątku – sprawdź, co musisz wiedzieć

 

Jeśli przed lub w trakcie małżeństwa nie podpisałeś intercyzy, obejmuje Cię wspólnota majątkowa. Oznacza to, że w przypadku rozwodu należy wszystko podzielić. Nie zawsze jest to najprostsza na świecie sprawa, dlatego sprawdź, co musisz wiedzieć o podziale majątku. 

 

engin-akyurt-jw5kth70hqo-unsplash-4

 

Czy małżonek/ małżonka ma prawo do wszystkiego? 

Wiele osób martwi się, że małżonek/ małżonka ma prawo do wszystkich rzeczy, jakie zakupiła druga strona. Nie do końca tak jest – wspólnota majątkowa to jedno, jednak majątek osobisty to drugie. 

Czym jest majątek osobisty? 

Majątek osobisty stanowią wszystkie dobra, które nie zostały zakupione przez jedną ze stron podczas trwania małżeństwa, a przed. Może być to na przykład mieszkanie, samochód czy inne przedmioty. Wszystko, co zostało zakupione przez męża lub żonę podczas trwania związku małżeńskiego jest wspólne. 

Podział majątku – jak to zrobić sprawiedliwie? 

Niestety, na to pytanie nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście, wiele zależy od woli małżonków. Trudno też niektóre dobra podzielić na pół – mimo wszystko dobrowolne ustalenia między małżonkami są najlepszym rozwiązaniem, które sprawia najmniej kłopotu obu stronom. I oczywiście – kosztów postępowania. 

 

Kwestie podziału majątku rozstrzyga się u notariusza. Ustanowienie rozdzielności w formie aktu notarialnego to pierwszy krok, drugi – umowny podział. Jeśli małżonkowie potrafią rozdzielić majątek polubownie, na tym kończy się cały proces. Wkroczenie na ścieżkę sądową będzie dużo bardziej czasochłonne. 

 

Co ważne – każda ze stron o część majątku może upomnieć się jeszcze wiele lat po rozwodzie, warto więc rozstrzygnąć wszystko od razu od A do Z. 

Czy datę ustanowienia wspólnoty majątkowej można zmienić? 

Istnieją przypadki, w których mimo małżeństwa, strony nie mieszkają ze sobą, nie podejmują wspólnie decyzji dot. wydawania pieniędzy. Nierzadko któraś ze stron w pewnym momencie popada w nałóg, przez który trwoni wspólne pieniądze. W takich przypadkach można ustalić datę wsteczną ustalenia wspólności majątkowej. 

 

Czy przy podziale majątku warto skorzystać z pomocy prawnika? 

Oczywiście – zachęcamy państwa do skorzystania z usług dobrej kancelarii prawnej. Z pomocą dobrego prawnika przejście przez etap podziału majątku, jak i całego rozwodu będzie dużo prostsze! 

 

Na specjalistę można liczyć pod każdym względem – doradzi najlepsze rozwiązania i podpowie odpowiednie kroki. Oczywiście- zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Instytutu Praktyk Prawniczych Stare Babice. Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://www.kancelariaipp.pl/rozwody-i-alimenty-adwokat-stare-babice/


Nasze usługi:
Kontakt

Kancelaria Instytutu Praktyki Prawniczej
Kancelaria Adwokatów, Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
05-082 Stare Babice
ul. Izabelińska 26 C

 

tel.: + 48 881 461 575
tel. +48 536 012 535
mail: kancelariaipp.pl@gmail.com

kipp_loga