Jeśli przed lub w trakcie małżeństwa nie podpisałeś intercyzy, obejmuje Cię wspólnota majątkowa. Oznacza to, że w przypadku rozwodu należy wszystko podzielić. Nie zawsze jest to najprostsza na świecie sprawa, dlatego sprawdź, co musisz wiedzieć o podziale majątku.
Wiele osób martwi się, że małżonek/ małżonka ma prawo do wszystkich rzeczy, jakie zakupiła druga strona. Nie do końca tak jest – wspólnota majątkowa to jedno, jednak majątek osobisty to drugie.
Majątek osobisty stanowią wszystkie dobra, które nie zostały zakupione przez jedną ze stron podczas trwania małżeństwa, a przed. Może być to na przykład mieszkanie, samochód czy inne przedmioty. Wszystko, co zostało zakupione przez męża lub żonę podczas trwania związku małżeńskiego jest wspólne.
Niestety, na to pytanie nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście, wiele zależy od woli małżonków. Trudno też niektóre dobra podzielić na pół – mimo wszystko dobrowolne ustalenia między małżonkami są najlepszym rozwiązaniem, które sprawia najmniej kłopotu obu stronom. I oczywiście – kosztów postępowania.
Kwestie podziału majątku rozstrzyga się u notariusza. Ustanowienie rozdzielności w formie aktu notarialnego to pierwszy krok, drugi – umowny podział. Jeśli małżonkowie potrafią rozdzielić majątek polubownie, na tym kończy się cały proces. Wkroczenie na ścieżkę sądową będzie dużo bardziej czasochłonne.
Co ważne – każda ze stron o część majątku może upomnieć się jeszcze wiele lat po rozwodzie, warto więc rozstrzygnąć wszystko od razu od A do Z.
Istnieją przypadki, w których mimo małżeństwa, strony nie mieszkają ze sobą, nie podejmują wspólnie decyzji dot. wydawania pieniędzy. Nierzadko któraś ze stron w pewnym momencie popada w nałóg, przez który trwoni wspólne pieniądze. W takich przypadkach można ustalić datę wsteczną ustalenia wspólności majątkowej.
Oczywiście – zachęcamy państwa do skorzystania z usług dobrej kancelarii prawnej. Z pomocą dobrego prawnika przejście przez etap podziału majątku, jak i całego rozwodu będzie dużo prostsze!
Na specjalistę można liczyć pod każdym względem – doradzi najlepsze rozwiązania i podpowie odpowiednie kroki. Oczywiście- zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Instytutu Praktyk Prawniczych Stare Babice. Po więcej informacji zapraszamy tutaj: – https://www.kancelariaipp.pl/rozwody-i-alimenty-adwokat-stare-babice/
Kancelaria Instytutu Praktyki Prawniczej
Kancelaria Adwokatów, Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
05-082 Stare Babice
ul. Izabelińska 26 C
tel.: + 48 881 461 575
tel. +48 536 012 535
mail: kancelariaipp.pl@gmail.com