Praktyki Prawnicze

Alimenty – wszystko, co musisz wiedzieć

W tym wpisie postanowiliśmy przybliżyć Ci temat alimentów na dziecko. Poruszymy takie kwestie jak czym dokładnie są alimenty, komu przysługują i w jakich sytuacjach. Wspomnimy również o tym, co musi zawierać dobrze skonstruowany wniosek o alimenty. Ciekawi Cię ten temat? Zapraszamy do lektury!

Co to są alimenty? 

Alimenty to inaczej świadczenia, które pozwalają wspomóc utrzymanie i wychowanie dziecka. Obowiązek alimentacyjny dotyczy nie tylko dzieci, może przypadać również na innych członków rodziny. W tym artykule jednak zajmiemy się wyłącznie alimentami na dziecko. 

Alimenty na dzieci są konieczne, gdy zmienia się sytuacja rodzinna. Dwójka rodziców nie dzieli się już opieką nad dzieckiem, a co za tym idzie – związanymi z tym kosztami. W momencie, gdy dochodzi do separacji lub rozwodu, jeden z rodziców zostaje przy dziecku, drugi natomiast zobowiązany jest do opłaty regularnych świadczeń. 

Od czego zależy wysokość alimentów? Jak mówi art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”. O kwocie alimentów decyduje sąd, rozważając sytuację rodzinną, potrzeby dziecka etc. 

Do kiedy płaci się alimenty? 

Mówi się, że to, do kiedy rodzice zobowiązani są płacić alimenty na dziecko zależne jest od kilku czynników. Nie jest to jednak prawda. Nie istnieje żadna górna granica wieku, dziecko nie musi się uczyć. Co jednak jest konieczne? Dziecko nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Należy jednak wspomnieć, że w przeciwieństwie do innych członków rodziny, nie musi udowadniać, że pieniędzy potrzebuje. 

Co ważne – w każdej chwili można złożyć stosowne dokumenty, aby zmniejszyć, zwiększyć wysokość świadczeń, a także – aby zaprzestać składania opłat. 

Wniosek o alimenty – jak wygląda? 

Pozew o alimenty musi zawierać rzecz jasna takie informacje jak imię i nazwisko, a także adres korespondencyjny. Nie zapomnij również umieścić danych pozwanego, a także kwoty, o jaką się ubiegasz. 

Istotne jest również uzasadnienie wniosku – a także odpis urodzenia dziecka, akt zawarcia małżeństwa i rozwodu, o ile się odbył. Pamiętaj, aby dodać też dokumenty, które pokażą różnego rodzaju choroby czy schorzenia, jeśli występują, ale również różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. To pomoże w dokumentacji dotyczącej kosztów utrzymania dziecka (tutaj potrzebujesz skanu różnych paragonów, faktur, rachunków, ale też wszystkiego, co dotyczy utrzymania mieszkania). 

alimenty

Potrzebujesz pomocy z alimentami? Skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci przejść przez każdy etap tego procesu. 

 


Nasze usługi:
Kontakt

Kancelaria Instytutu Praktyki Prawniczej
Kancelaria Adwokatów, Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
05-082 Stare Babice
ul. Izabelińska 26 C

 

tel.: + 48 881 461 575
tel. +48 536 012 535
mail: kancelariaipp.pl@gmail.com

kipp_loga